Vmware Workstation04Mart2016

Vmware Workstation

Vmware Workstation 6.0

VmWare çok çeşitli işletim sistemlerini tek bilgisayar üzerinde çalıştırabileceğimiz bir emülatördür. Örneğin Windows Xp kurulu bir bilgisayar üzerinde VmWare içinden Linux, Novell, Sun Solaris yada diğer Windows sürümlerini çalıştırabilir, hepsini eş zamanlı olarak yönetebiliriz. Bu işletim sistemlerinin hepsi bulundukları pc üzerindeki aynı donanımı kullanır ve bu durum hiçbir sıkıntıya yol açmaz. İşte bunu sağlayan VmWare sanallaştırma teknolojisidir.

VmWare ürünleri sektörde çok farklı amaçlar için kullanılmakta. Örneğin bilgisayarlarını Vista işletim sistemine upgrade eden işletmeler bazı noktalarda hala Xp bilgisayarlara ihtiyaç duyuyorlar. Bu gibi durumlarda Vista içinde çalışan VmWare üzerinden Xp işletim sistemini kullanabiliyorlar. Yada farklı sistemlerle çalışma ihtiyacı duyan geliştiriciler, tasarımcılar bu ürün ile istedikleri işletim sistemlerini aynı bilgisayar üzerinde rahatlıkla kullanabiliyor.

VmWare ürünleri, özellikle sistem uzmanlığı eğitimi alanların ve bu konuda çalışmaları olanların bir numaralı yardımcısıdır diyebiliriz. Çünkü iyi donanıma sahip tek bir bilgisayar üzerinde sağlam bir test ortamı oluşturulup birçok uygulama gerçekleştirilebiliyor. Yani küçük bir işletme ağından tutun, karışık sistemlerin belirli parçalarına kadar her yapı bütün özellikleriyle taklit edilebiliyor.

Örneğin 2 adet windows 2003 server, 4 adet xp ve 1adet linux terminalden oluşan ofis yapımızı aynı şekilde VmWare içinde yaratıp üzerinde işlemler yapabiliriz. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi hepsi aynı donanım üzerinde çalışır ve tek bir konsoldan yönetilebilir.

VmWare ürünleri belki 2 elin parmaklarının sayısını geçmez. Ama her bir ürün hitap ettiği kitlenin ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmektedir. Mevcut bir işletim sistemi üzerine kurulan Work Station serisinden tutun, işletim sistemi olmayan bir bilgisayar üzerine kurulumu yapılabilen ESX serisine kadar yaklaşık 10 civarında versiyon mevcuttur.

Öncelikle VmWare WS 6.0’ı aşağıdaki linki kullanarak indiriyoruz.

https://www.vmware.com/download/ws/

Bu aşamalar esansında sizden üye olmanızı isteyecektir (Register Butonu). Bu üyelik işlemi, programı indirmek ve 30 günlük deneme anahtarını almak için gerekli. Üyelik bilgilerinizi girip kayıt olduktan sonra (Kayıt esansında gerçek bir mail adresi kullanmalıyız çünkü bu maile ürün anahtarı gelecek) tekrar yukarıdaki linke tıklıyoruz ve bu sefer login oluyoruz. Gelen anlaşmayı kabul ettikten sonra aşağıdaki gibi programı indirmeye başlayabiliriz. (Şekil-1)


Bu sırada üye olurken verdiğiniz mail adresinize “Thank you for downloading VMware Workstation 6” başlıklı bir mail gelecek. Bu mail içinde kurulum sırasında kullanacağımız ürün anahtarı mevcut. Bunu bir yere not alıyoruz.

 Program indikten sonra kuruluma başlıyoruz. Kurulum oldukça basit. Kısaca göz atalım.

 


Makine yeniden başladıktan sonra VmWare programını başlatıyoruz ve bizi aşağıdaki ara yüz karşılıyor. (Şekil-6)

 

 

Gördüğünüz gibi program oldukça sade bir ara yüze sahip. Bu ara yüzü iki parça halinde incelersek; üst kısımdaki menüler (Şekil-7)

 

                                                    

1 Numaralı kısım “Power” menüsü. Üzerinde (Soldan sağa) sanal makinelerimizi kısa yoldan Kapatmaya, Durdurmaya, Başlatmaya ve Restart yapmaya yarayan butonlar var.

 2 Numaralı kısım “Snapshot” menüsü. Snapshot özelliği gerçekten süper bir özellik.

Örneğin bir işletim sistemi kuruyoruz ve kurulumdan sonra Snapshot ile bir görüntü alıyoruz (Ekran görüntüsü değil). Daha sonra sistem üzerine programlar kuruyoruz, denemeler yapıyoruz ve bir Snapshot daha alıyoruz. Sonra sanal sistemimiz bir anda problem çıkartmaya başlıyor yada bizim geçmişte yaptığımız çalışmanın aynısını yapmamız gerekiyor. Hemen Snapshot menüsü ile geçmişte aldığımız görüntülerden birisine geri dönüyoruz ve eski sistem ile çalışmaya devam ediyoruz. Bir nevi imaj yada geri yükleme noktası gibi düşünülebilir. Ama işlemler oldukça basit ve hızlı gerçekleşiyor.

Menüdeki tuşlara göz atarsak (Soldan sağa)

 Yeni Snapshot alma butonu,

En son alınan Snapshot’a geri dönme butonu

Alınan tüm Snapshotları yönetip, aralarından seçim yapma butonu.

 Bir snapshot almak için “Yeni Snapshot” butonuna basıyoruz ve bir isim giriyoruz. Hızlı bir şekilde o anki sistemin görüntüsü yedekleniyor. Bunun gibi birçok snapshot alabilirsiniz. Daha sonra en sondaki Manage Snapshot butonu ile tüm görüntüleri listeleyip istediğimizi geri yükleyebiliriz. (Şekil -8)

 

                                                           

Şekil 7 deki 3ncü ve 4ncü menüler ile devam edersek; bu menüler “Görünüm” menüleridir ve sanal makinelerimizi yöneteceğimiz ana konsolun çeşitli tiplerde olmasını sağlarlar. Deneyerek hepsinin işlevini görebilirsiniz.

 Ara yüzdeki ikinci parça ise aşağıda görülen kısımdır. (Şekil 9) 

                                                           

1nci kısım sanal makinelerimiz arasında kolayca geçiş yapmamıza olanak veren Tab çubuğu. Tüm sanal makinelerimizi bu bar üzerinde Tab’lar halinde görüp yönetebiliriz. Mavi çerçevedeki görüntü buna bir örnektir.

2nci kısım en çok kullanacağımız yerlerden birisi, çünkü yeni sanal makinelerimizi genelde buradan yaratıyoruz. (Yada File menüsünü kullanıyoruz)

3ncü kısım bir takım altında toplu makine oluşturmak için. Örneğin 2 Server ve 3 terminal ile çalışmak istiyoruz. Makinelerimizi ilk seçenek ile tek tek yaratabileceğimiz gibi, bu kısım altından toplu olarak bir team içinde yaratabiliriz. Yönetimi daha kolay olur. Bunun yanında hepsini aynı anda açıp aynı anda kapatmak gibi güzel avantajlarımız olur.

4ncü kısım ise daha önceden yarattığımız -örneğin yedeğini aldığımız- VmWare sanal makinelerini yeniden VmWare’e eklemek için.

Evet bu bilgiler VmWare başlangıcı için yeterli. Şimdi adım adım yeni bir sanal makinenin nasıl oluşturulduğuna bakalım.

 “New Virtual Machine” diyerek sihirbazı başlatıyoruz.(Şekil 10)


                                            

Aşağıdaki ekranda iki seçenek var. (Şekil 11)  İlk seçenekte makinenin donanımları VmWare tarafından belirlenen standart donanımlar oluyor. Tek işlemcili, tek diskli, tek Ethernet kartlı vs.. Eğer biz ilk aşamada donanımları ve sayılarını kendimiz belirlemek istiyorsak “Custom” ile devam etmeliyiz. Ancak Typical da olsa Custom da olsa daha sonra istediğimiz donanımı rahatlıkla ekleyebiliyoruz. Onun için kafanızı fazla karıştırmadan “Typical” ile devam ediyoruz.

 

                                              

Aşağıdaki ekranda kurmak istediğimiz sanal işletim sistemini seçiyoruz. Gördüğünüz gibi desteklenen birçok işletim sistemi ve sürümü listeleniyor. (Şekil 12)

                                                     

Seçtikten sonra “İleri” diyerek devam ediyoruz.

 


Sanal makinemizin ismini değiştirebileceğimiz gibi dosyaların bulunacağı konumu da değiştirebiliriz. (Şekil 14) Buradaki isim VmWare konsolunda makineler arasında geçiş yaptığımız Tab çubuğunda yazacak olan isim.

  

                                              

Aşağıdaki ekran, yarattığımız sanal makinemizin bir ağa erişip erişmeyeceğini, erişecekse nasıl erişeceğini belirlediğimiz ekrandır. (Şekil 15)

 

                                              

İlk seçenekte, ağ erişimi için gerçek makine ile sanal makine arasında bir köprü (bridge) oluşturulur. Sanal makinemiz ağ kaynaklarına erişmek için gerçek makinenin ağ kartı üzerinden çıkış yapar. Ama sanal makinemizin -gerçek sistemden ayrı olarak- ip adresi ve MAC adresi vardır. Yani ağ içinde gerçek bir bilgisayar gibi davranır.

İkinci seçenekte, sanal makinemiz ağa erişim için -direkt olarak- gerçek makineye bağımlıdır. Çünkü ortada bir NAT mekanizması vardır. Kendisini ağa tanıtan gerçek bir IP adresi yoktur. Sanal makine ile gerçek makine arasında özel bir bağlantı vardır ve NAT yapılarak ağa erişir. (Modem üzerinden internete çıkmak gibi düşünebilirsiniz.)

Üçüncü seçenekte, sanal makinemiz yalnızca gerçek makinemiz ile konuşur. İki bilgisayarı switch vs.. olmadan direk birbirine bağlamışız gibi düşünebilirsiniz. (cross cable gibi)

Son seçenek ise sanal makinemiz herhangi bir ağa erişmeyecekse tercih edilir.

İleri dedikten sonra aşağıdaki ekranda sanal sistemimizin kullanacağı disk boyutunu ayarlıyoruz.(Şekil 16)

 

                                              

“Allocate all disk space now” seçeneğini işaretlersek belirttiğimiz alan o anda sanal makine için ayrılır.

Örneğin 100gb bir HDD üzerinde kuracağımız sanal makine için 30gb alan belirleyip “Allocate all disk space now” seçeneğini işaretliyoruz. Bu durumda 30gb alan henüz kullanılmamış olsa bile gerçek disk üzerinden ayrılır ve siz gerçek diskinizi 70gb olarak görürsünüz.

Ama bu seçeneği işaretlemeden devam ederseniz sanal makineniz yine 30gb disk kullanacaktır ama bu miktar disk üzerinden hemen ayrılmaz. Sanal makine içine veri eklenip disk doldukça doğru orantılı olarak gerçek disk üzerinden kesilir.

Sanal makine alanının en başta ayrılması performans için daha faydalı oluyor çünkü işletim sistemi dosyaları ve veriler aynı aralık içine yazılıyor. Ama bu alanı baştan ayırmazsak veriler eklendikçe gerçek disk üzerinde rasgele yerlere yazılıyor.

Biz yinede bu seçeneği boş bırakarak devam edelim.

Şekil 16 da Son dedikten sonra sanal makinemiz hazır hala geliyor. Eğer Son demeden önce “Allocate all disk space now” seçeneğini seçmiş olsaydık VmWare disk alanını ayırmak için diskin boyutuna göre bir süre işlem yapacaktı.

Artık makinemiz işletim sistemi kurulumuna hazır. Şimdiye kadar yaptığımız işlemleri makine toplamak gibi düşünebilirsiniz. Gerekli donanımları bir araya getirdik. Şimdide üzerine işletim sistemini kuruyoruz.

VmWare içinde yarattığımız sanal makine aşağıdaki gibi görünüyor. (Şekil 17)

                                              

“Command” kısmında makinemizi başlatmak için bir Start butonu bulunuyor. Altındaki Edit butonu ile makinemize yeni donanım ekleyebilir yada var olan donanımları yönetebiliriz. Clone butonu ise bu sanal makinenin bir kopyasını oluşturmak için.

“Devices” kısmında şu an sanal makine üzerinde bulunan donanımlar listeleniyor. Üzerlerine çift tıklayarak yönetim gerçekleştirebiliriz.

Örneğin sanal makinemizin RAM’ini arttırıp azaltmak için “Memory”e çift tıklayarak yeni bir miktar verebiliyoruz. (Şekil 18)

 

   

Yeri gelmişken küçük bir hatırlatma yapalım. Çok sık yapılan bir yanlış, fiziksel Ram’in büyük bir kısmını sanal sisteme vermek. Böyle yapınca gerçek sistemde sıkıntı başlıyor ve buna bağlı olarak sanal makine de yavaş çalışıyor. Çünkü sanal makineyi çalıştıran VmWare, gerçek makine üzerinde çalışan bi program ve Ram’e ihtiyacı var.

Bir diğer önemli donanım CD-ROM. Yine üzerine çift tıklayarak yönetim penceresini açabiliyoruz. (Şekil 19)

 

CD-ROM ekranında “Connection at power on” işaretli olması, sanal makinenin her açıldığında alttaki connection kısmında yaptığımız ayar doğrultusunda çalışacağı anlamına gelir.

Bu Connection kısmında “Use physical drive” diyerek sanal makinemizdeki CD-ROM’u gerçek makine üzerindeki CD-ROM ile bağlarız. Eğer gerçek makinemizde birden fazla cd sürücü varsa “Auto detect” yerine isteğimiz sürücüyü seçebiliriz.

“Use ISO image” diyip Browse butonu ile disk üzerindeki herhangi bir ISO dosyasını sanal makinemizin CD sürücüsüne atayabiliriz.

Ethernet kartına çift tıklayarak connection tipini değiştirebiliriz. (Şekil 20) “Connect at power on” tıklı olması, sanal makinemiz açıldığında belirttiğimiz ayarlarla Ethernet kartını başlatacağı anlamına gelir. Dikkat ederseniz bu ayar tüm donanımlar üzerinde var. Başlamasını istemediğimiz donanımı bu ayar ile devre dışı bırakabiliriz.

 

Bir başka dikkat çekmek istediğim nokta ise, en başta sihirbaz ile oluşturduğumuz donanımlar ve ayarları üzerinde her türlü değişikliği yapabiliyor olduğumuzdur. Vmware oldukça esnek bir yapı. Diğer donanımlar üzerinde de benzer denetimler sağlayabiliriz.

Bu noktadan sonra artık işletim sistemi kurulumuna geçelim. Gerçek kurulumdan hiçbir farkı yok. Makinemizi başlatmadan önce Şekil 19 daki CD-ROM ayarında, kullanacağımız kurulum dosyalarını nerden alacağımızı ayarlıyoruz ve Start butonu ile makinemizi başlatıyoruz.

Ardından hemen F2 ye basarak Sanal makinemizin BIOS ayarlarına giriyoruz ve CD’den boot için ayarlıyoruz. Her şey gerçek bir bilgisayar gibi …

Sanal makine yeniden başladıktan sonra kurulum ekranı geliyor ve işletim sistemi kurulumumuzu gerçekleştiriyoruz. (Şekil 21)

                                              

Bu noktada bir şeyin dikkatinizi çekmiş olması lazım. Mouse ile sanal makine ekranına tıkladıktan sonra Mouse ekranda kilitli kalıyor ve gerçek işletim sistemimize müdahale edemiyor. Bu durumdan kurtulmak için CTRL+ALT yapmalıyız. Bu şekilde Mouse serbest kalabiliyor.

Bir diğer önemli tuş takımı CTRL+ALT+INSERT. Bu tuş takımı da CTRL+ALT+DEL işlevini yerine getiriyor. Çünkü sanal makine içinde bastığımız CTRL+ALT+DEL gerçek işletim sistemi tarafından da algılanıyor ve işleniyor. Bu nedenle sanal makine içinde CTRL+ALT+INSERT kullanıyoruz.

Kurulum bittikten sonra Vista masa üstü geliyor ve yapmamız gereken ilk işlem “VmWare Tools” yüklemek. Bu daha hızlı ve performanslı yönetim için gerekli. Aksi taktirde Mouse hareketleri çok can sıkıcı olabiliyor. VmWare Tools yüklemek için aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

VmWare Tools direk sanal makinemizin içine yüklenen bir eklenti. Bu nedenle işlemleri sanal makinemiz açıkken gerçekleştiriyoruz. VM menüsünden “Install VMware Tools..” diyoruz. (Şekil 22)

                                            

Install dedikten sonra sanal sistemimize sanki bir CD takılmış gibi işlem başlıyor. Aşağıdaki ekranda Setup.exe yi çalıştırarak kuruluma başlıyoruz. (Şekil 24)

 

Aşağıdaki adımları takip ederek devam ediyoruz.


Sanal makinemiz açıldıktan sonra System Tray içinde VMware Tools iconu görünüyor. (Şekil 28)


Dikkat ederseniz artık Mouse sanal makine içinde kilitli kalmıyor ve sanki gerçek bir sistemi yönetiyormuşçasına rahat hareket ediyor. Bir diğer artı ise; artık sanal makinemiz ile gerçek sistemimiz arasında sürükle-bırak yöntemi ile dosya transferi yapabiliyor olmamız.

System Tray’ın hemen altında VmWare donanımlarının durumunu gösteren icon’lar mevcut. Dikkat ederseniz disket sürücü üzerinde kırmızı çarpı işareti var. Bunun nedeni benim makinemin bir laptop olması ve disket sürücü olmaması. VmWare her açılışta bu sürücüyü bulmak ister ve size uyarı verir. Bunu önlemek için başlarda bahsettiğimiz “Connect at power on” ayarını devre dışı bırakabilirsiniz. (Şekil 29)                      

         

Bu icon’u buradan yok etmek için bu sanal makinenin disket sürücü aygıtını kaldırmamız gerekir.

Son olarak sisteme nasıl yeni donanımlar ekleyebileceğimize bakalım. Örnek olması açısından sanal makinemize ikinci bir Disk daha ekliyoruz.

Gerçek bir bilgisayara yeni bir donanım takarken bilgisayarı mutlaka kapatırız. İşlemlere başlamadan önce aynı şekilde sanal makinemizi de kapatmalıyız.

Aşağıdaki gibi devam ediyoruz. (Şekil 30)

 
Şekil 32 adımlarını takip ederek HDD ekleme işlemini bitiriyoruz. Aynı menüyü kullanarak istediğimiz donanımı sanal makinemize ekleyebiliriz.

 Artık her türlü test ve çalışmaya hazır, kendine ait IP adresi ve MAC adresi olan, üzerinde 2 disk bulunan - yapı olarak gerçeğinden farksız- bir sanal makinemiz var.

Bu aşamada makalemizin başında da bahsettiğimiz SnapShot menüsü ile çeşitli noktalar belirlemek akıllıca olur. Böylece sistemde sorun çıktığında hızlıca geri dönebiliriz. ETİKETLER:

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Bir Yorum Yazın