VMware Horizon View Kurulum11Mart2016

VMware Horizon View Kurulum

Bu makalemde sizlere VMware’in desktop sanallaştırma ürünü olan VMware view’in kurulumu ve konfigurasyonunu anlatacağım. Aslında VMware view eski sürüm 5.1.2 ‘den sonra VMware Horizon View adı alında 5.2 sürümü çıktı. Ben bu yazımda sizlere VMware Horizon View‘in kurulumunu anlatacağım.

Bu yazımda View Composer ürününü kuracağım için isterseniz View Composer’in ne olduğunu tanıyalım.  Aslında View Composer’in ne yaptığı çok basit. Link clone ‘u kullanarak base imaj’den guest yaratır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Kurulum aşamalarına başlamadan sizlere kurulum yapılacak sunucu hakkında bilgi vermek istiyorum.

2 tane ESXi host ve bunları yöneten vCenter 5.1 üzerinde bu işlemi gerçekleştirdim. Tabi siz isterseniz Composer’i farklı bir sunucuya kurabilirsiniz. Önceki sürümlerde sadece vCenter üzerine kurulabilirken 5.2 ile birlikte farklı bir server’e kurabiliyoruz.

Kurulumda kullanmış olduğum donanımı aşağıdaki link’de görebilirsiniz.

http://www.tayfundeger.com/vmware-home-lab

VMware Horizon View ürününü aşağıdaki link’den download edebilrisiniz. Ancak ben bu yazımda sadece View Composer ürününü kuracağım için yanlızca View Composer’i download etmeniz yeterli olacaktır.

https://my.vmware.com/web/vmware/details?downloadGroup=VIEW-520-PREMIER&productId=320&rPId=3540

Kurulum için gerekli olan minimum sistem gereksinimleri:

View Composer, 5.2′den önce vCenter üzerine kurulu olma zorunluluğu vardı, ancak 5.2 ile birlikte bu zorunluluk kalktı.. Fiziksel veya sanal olması önemli değildir.Linked clone çalışması için View Composer’in kurulması gerekmektedir.İşletim sistemi olarak 64 bit işletim sistemi (Windows Server 2008 r2 Standart, Enterprise, Datacenter edition) gereklidir.vCenter 4.0 Update 3 ve sonrası.vCenter 4.1 Update 1 ve sonrası.vCenter 5.0 ve sonrası.

 

View Composer için database versiyonu:

View Composer bir database’e ihtiyaç duyar. Tabi burada siz View için ayrı bir database veya paylaşımlı yani kendi kullanmış olduğunuz bir database’i tanımlayabilirsiniz. Yani ayrı bir  database olmasına gerek yoktur. View Composer’in desteklemiş olduğu ve desteklemediği database modellerini aşağıda görebilirsiniz.

Database

vCenter Server 5.0 +

vCenter Server 4.1 U1 +

vCenter Server 4.0 U3 +

MS SQL Server 2005 Express

No

Yes

Yes

MS SQL Server 2005 SP3

Yes

Yes

yes

MS SQL Server 2008 R2 Express

Yes

No

No

MS SQL Server 2008 SP1

Yes

Yes

Yes

Oracle 10g Release 2

Yes

Yes

Yes

Oracle 11g Release 2 w/Oracle 11.2.0.1 Patch 5

   

 

View Composer’in ihtiyaç duyduğu servis’ler ve port’lar:

Eğer Windows Firewall kullanıyorsanız 18443 default port’unun açık olması gerekmektedir. Çünkü View Connection Servers https üzerinden Composer servis’i ile haberleşir.Eğer Windows Firewall kullanıyorsanız VMware Universal File Access (UFA) ‘nın block’lu olmadığına emin olun.

Kurulum için ön hazırlık:

View Composer kurulumu için aşağıdaki ihtiyaçlara sahip olduğunuzdan emin olunuz.

Yukarıda belirtmiş olduğum database çeşitlerinden desteklenen bir database’in olması. Local veya remote farketmiyor.Veritabanı local makinede ise windows kimlik doğrulaması, eğer uzak sql sunucusu ise sql server authentiation kullanılması gerekir.

Ben kuruluma işletim sistemi olarak Windows Server 2008 R2 Datacenter, database olarak ise Microsoft SQL Server 2008 R2 kullanarak devam edeceğim.

Ben kuruluma başlamadan önce MS SQL Server 2008 R2 üzerinde “Composer” isimli bir database create ediyorum.Windows Auth. kullanarak Composer isimli bir ODBC connection oluşturdum.

Bu bölümde Database ve ODBC işlemlerini tamamladıktan sonra ekstra birşey yapmamıza gerek kalmıyor. Bu bölümde ki kurulumu sadece bu ihtiyaçlar ile bitirebiliriz.

Kuruluma VMware View Composer ile başlayacağım.

Yukarıda vermiş olduğum link’den VMware View Composer’ı download ediyoruz. Daha sonra indirmiş olduğumuz exe’yi çalıştırıyoruz.


Kurulumu başlatıyoruz ve yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz. Burada kurulacak dosyalar hazırlanıyor, extract ediliyor. Bu işlem makinanızın performansına göre değişiklik gösterebilir.


Welcome Installation Wizard ‘ı next ile geçiyoruz.


Her üründe olduğu gibi kuruluma devam etmek istiyorsanız Lisans anlaşmasını kabul etmeniz gerekiyor. I accept terms in the license agreement seçeneği ile sözleşmeyi kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.


Eğer VMware Horizon View Composer’i farklı bir path’e yüklemek istiyorsanız bunu bu bölümden ayarlayabilirsiniz. Change diyerek kurulmasını istediğiniz path’i belirtebilirsiniz. Ben default halde bırakıyorum, sizede böyle bırakmanızı tavsiye ediyorum.


Bu bölümde ise oluşturduğumuz ODBC’nin View Composer ile connect olması için gerekli olan bilgileri yazıyoruz. ODBC ismini Composer olarak belirtmiştim oyüzden ODBC bölümüne sadece Composer yazdım. Sizde buraya oluşturmuş olduğunuz ODBC’nin ismini yazabilirsiniz. Username ve Password bölümüne ise; ODBC oluşturulurken Windows Authentication ‘i seçtiğim için Administrator hesabımı yazıyorum. Zaten bu bölümde herhangi bir yanlışlık var ise size uyarı gelicektir. Ben Next ile devam ediyorum.


Kurulumun başında da belirtmiştim Eğer Windows Firewall kullanıyorsanız 18443 port’unu açmanız gerekmektedir. Benim kurulum yapacağım makinada Windows Firewall kapalı olduğu için next ile geçiyorum bu bölümü.


Son bölümde ise kurulumun yapılacağı alan ile ilgili bilgi veriliyor. Eğer kurulumun yapılacağı bölümü değiştirmek istiyorsanız Back butonu ile geriye gidip değişiklik yapabilirsiniz. Ben herhangi birşey değiştirmeyeceğim için Install butonu ile kurulumu başlatıyorum.


Kurulum başlıyor. kurulumun bu aşaması biraz uzun sürebilir. Bu süre sizin kurduğunuz sunucunun özelliklerine göre değişecektir.


Finish butonu ile composer’in kurulumunu sonlandırıyoruz.


Kaynak: https://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2014/01/12/vmware-horizon-view-kurulum-bolum-1.aspx

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Bir Yorum Yazın