Veritas Data Insight Nedir ve Data Insight 5.0 Yenilikleri08Haziran2016

Veritas Data Insight Nedir ve Data Insight 5.0 Yenilikleri

Kurumsal şirketlerde, kullanıcıların dosya ve klasörlerine ortak bir yerden erişim sağlayabilmesi için sistem yöneticileri tarafından paylaşımlı alanlar oluşturulur. Bir şirket çalışanı ona verilen yetki(okuma-yazma)ler doğrultusunda, ortak paylaşımlı alanlarda dosya-klasör oluşturabilir ve üzerinde çalışma yapabilir. Şirket bünyesinde yüzlerce çalışanın olduğunu ve ortak paylaşımlı alanlar üzerindeki verinin de terabyte seviyelerinde olduğunu düşündüğümüzde bu sistemi nasıl yöneteceğiz sorusu aklımıza geliyor. Sistemi nasıl yöneteceğimizden kasıt, paylaşımlı alanlarda zamanla büyüyen verinin kontrol altına alınması ve veriler üzerindeki erişim yetkileri olarak düşünebiliriz.  Örnek vermek gerekirse, muhasebe departmanından Mehmet isimli birisi işten ayrılması durumunda;

 Mehmet’e ait verileri nasıl keşfedeceğiz? (Ör : “aylık-rapor.xls” dosyasının kime ait olduğu bilgisi gibi..) Mehmet haricinde o veriler üzerinde başka kimler çalışma yapıyor? (Ör : “aylık-rapor.xls” dosyasını Mehmet haricinde, Ayşe’de kullanıyor olabilir.) Mehmet’in veri üzerindeki yetkisi nedir? İstenilen seviyede mi? (Ör : “aylık-rapor.xls” dosyasını üzerindeki okuma-yazma, silme vs. yetkisi gibi..) Depolama alanlarının etkin kullanımı için Mehmet’in kullandığı veriler silinecek mi? Yoksa belirli bir süre saklanması için arşivlenecek mi? (Ör : “aylık-rapor.xls” dosyasını Mehmet haricinde başka kişiler kullanıyor olabilir, önem durumuna göre aksiyon alınabilir.)

Aslında, tüm bu sorular ve daha fazlasının çözümü manuel işlemler ile yapılabilir. Fakat, bu çalışmalar sistem yöneticileri için çok fazla zaman kaybıdır.

di-interface02

Not : Yazının ilerleyen kısımlarında Data Insight için “DI”, Enterprise Vault için “EV”  kısaltmaları kullanıcaktır.

DI ile yönetimi zor olan bu tarz işlemleri grafiksel arabirim üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. DI, yapılandırılmamış veri üzerinde meydana gelen tüm aktivite(okuma, yazma,silme,oluşturma vs)  geçmişini ögrenir ve bir tarayıcı ile grafiksel  arayüzden takip etmeniz için size sunar. Şirketiniz için hassas, gizli olarak belirlenen verilere erişimi raporlar ve size bunu bildirir.

di-interface01

Data insight ile;

 Verinin sahibinin kim olduğunu, veriyi kimin oluşturduğunu, Veriye en son kimin, ne zaman erişim sağladığını, Veri üzerinde gerçekleşen okuma, yazma, silme, oluşturma vs. gibi işlemleri, Risk durumunda (yani everyone full control) olan verinin keşifini, Veri’den kimin sorumlu (veriyi oluşturan kişi) olduğunu, Veriye erişim sıklığını,

ögrenebilirsiniz.  Aynı zamanda, gelişmiş politika ve raporlama özellikleri ile “uyarı sistemi” oluşturarak, ilgili kişilere bildirim yapabilirsiniz.

Data insight aşagıdaki yazılımlar ile kusursuz entegrasyon sağlamaktadır.

 Symantec Data Loss Prevention Veritas Enterprise Vault

DI ile EV entegrasyonu çok kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu sayede, atıl durumda olan verinin keşfi DI ile sağlanır. Ardından DI, verinin arşivlenmesi için EV’yi tetikler.  Arşivleme görevini EV yapar.

Data Insight Self Servis Portal

DI yazılımının bir eklentisi olarak düşünebiliriz. DI yazılımında, belirli paylaşımlı alanlara sorumlu kişiler atayabilirsiniz. Mesela; insan kaynakları için oluştulan “HR_DOCUMENTS” paylaşımlı alan’ına insan kaynakları yöneticisini atayabilirsiniz. Bu şu anlama gelmektedir; İK yöneticisi Pelin Hanım, bundan sonra şu paylaşımlı alandan siz sorumlusunuz. Buraya erişim sağlayacak kişilerin yetkilendirmesini siz yapacaksınız. Artık o alan’dan sistem yöneticisi degil, insan kaynakları yöneticisi sorumlu olacaktır. Sonuç olarak yüzlerce paylaşımlı alanların sorumluluğunu belirli kişilere atayabilirsiniz. Farklı bir deyişle iş paylaşımı :)

Bu özelliği kullanabilmeniz için ayrı lisans almanız gerekmektedir.

Lisanslama

 DI yazılımını, Terabyte(TB) temelli yada kullanıcı sayısına göre lisanslayabilirsiniz. DI Self Servis Portal eklentisini, Terabyte(TB) temelli yada kullanıcı sayısına göre lisanslayabilirsiniz. Lisanslama olarak ayrıca File Governance paketi de tercih edilebilir. File Governance paketi, DI ve Enterprise Vault yazılımlarını içermektedir. Her iki yazılımı ayrı ayrı satın almak yerine, daha düşük maliyetle File Governance paketini tercih edebilirsiniz. Lisanslaması sadece kullanıcı sayısına göre yapılmaktadır. Fiyatlandırma için Veritas iş ortakları yada distribütörleri ile görüşebilirsiniz.

Data insight 5.0 Yenilikleri

Yazılımın son sürümü 5.0 ile bir kaç yeni özellik eklendi ve değişiklikler yapıldı. Ocak 2016 da DI 5.1 sürümünün çıkarılması beklenmektedir.

 Grafiksel arabirimde iyileştirmeler yapıldı. Box.com(bulut depolama teknojisi) entegrasyonu getirildi. Eğer box.com üzerinde ücretsiz bir hesap oluşturduysanız, DI 5.0 sürümü ile entegrasyon sağlanamamaktadır. Şimdilik sadece enterprise account’lara destek veriliyor. Fakat DI 5.1 sürümünde, box.com ücretsiz hesaplarına destek verilebilir. Hem on-premise hemde cloud ortamında kullanıcı ve verilerinizi raporlayabilirsiniz. Watchlist özelliği eklendi. Yeni rapor ve politika özellikleri eklendi. Ana ekrana , “Alert” isimli bir kutucuk eklendi. Politika yada raporlarda tanımlı olan kurallar ihlal edildiğinde, alert kısmından hızlıca gözlemleyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.abdullahboztas.net/veritas-data-insight-nedir-ve-data-insight-5-0-yenilikleri/

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Bir Yorum Yazın