Veeam Backup Enterprise Manager 7 Kurulumu , Konfigürasyonu ve Kullanımı28Temmuz2016

Veeam Backup Enterprise Manager 7 Kurulumu , Konfigürasyonu ve Kullanımı

Merhaba Değerli bilişim gönüllüleri arkadaşlarım, bu makalemizde sizlerle Veeam firmasının geliştirmiş olduğu  “Veeam Backup Enterprise Manager 7 ” ürünü hakkında kurulum, konfigürasyon ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışacağım.

Öncelikle bu yazılıma neden ihtiyacımız buna değinelim ,  “ Veeam  Backup & Replicaton ” ile backuplarımızı  problemsiz alıyoruz ve her geçen gün büyüyen yapılarımız içerisinde artan sunucularla birlikte aldığımız backup dosya boyutu ve sunucu sayısı da hızla artmaktadır.

Buradan yola çıkarak büyüyen bu backup yapısının takibi ve yönetimi konusunda tüm backup sistemini yönetmek için bir yönetim yazılımına ihtiyacımız olacaktır ve öyle de olduğunun farkına varan Veeam firması yine yapmış güzelliğini ve herhangi bir ek ücret ödemeden bu yazılımı bizlere sunuyor.

Gerek backup dosyalarının ve sunucularının yönetimi gerekse backup sürecinin takibi açısından güçlü özelliklere sahip bir ürün olan “Veeam Backup Enterprise Manager 7”  backup yönetimi ile ilgilenen sistem yöneticisi arkadaşların çok işine yarayacağı kanaatindeyim.

Temel olarak Veeam Backup Enterprise Manager hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra esas konumuz olan uygulama kısmına geçelim.

 Makale süreçlerimiz;

1 – Veeam Backup Enterprise Manager 7  KURULUMU ;

2 – Backup Enterprise Manager 7  KONFIGURASYONU ;

3 – Veeam Backup Enterprise Manager 7  KULLANIMI ;

Şeklinde olacaktır.

 

İlk bölüm ile başlıyoruz.

 

1 – Veeam Backup Enterprise Manager 7  KURULUMU ;

INSTALL  dosyasını çalıştırdıktan sonra açılan pencereden  “Veeam Backup Enterprise Manager  Install ”seçeneğini seçerek kuruluma başlıyoruz.

clip_image002

 Veeam Backup Enterprise Manager Kurulum ekranında  àNext  ile devam ediyoruz.

clip_image004

Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra  àNext   ile devam ediyoruz.

clip_image006

Lisans Anahtarı dosyasını ekledikten sonra  àNext  ile devam ediyoruz.

clip_image008

Açılan pencerede Veeam Backup Enterprise Manager 7 için kurulacak olan web server özelliğini görmekteyiz, burada  àNext  ile devam ediyoruz.

clip_image010

Kurulum için gerekli komponentlerin kurulu olup olmadığı kontrol edildikten sonra eksik komponentlerin kurulumu için  à install  ile devam ediyoruz.

clip_image012

Gerekli komponentler kurulduktan sonra  àNext   ile devam ediyoruz.

clip_image014

Etkin yetkilere kullanıcı hesabına ait bilgileri girdikten sonra  àNext  ile devam ediyoruz.

clip_image016

Veeam Backup Enterprise Manager 7 için gerekli olan SQL veritabanını isterseniz sisteminizde var olan SQL  server i kullanabilir , isterseniz de yeni kurulum yaptırarak devam edebilirsiniz.  àNext   ile devam ediyoruz.

clip_image018

Veeam Backup Enterprise Manager 7 in ihtiyac duyduğu default port listesini görmekteyiz ve bu portların ayarlanması için àNext  ile devam ediyoruz.

clip_image020

Kurulum için gerekli ayarlamaları geçtikten sonra  à Install ile kurulumu başlatıyoruz…

clip_image022

Veeam Backup Enterprise Manager 7 kurulumumu devam ediyor…

clip_image024

Veeam Backup Enterprise Manager 7 kurulumumuz tamamlanmıştır.

clip_image026

Veeam Backup Enterprise Manager 7 Kurulum işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra 2. Bölümde konfigürasyon ayarlarını yapmak için devam ediyoruz.

 

2 – Veeam Backup Enterprise Manager 7 KONFIGURASYONU;

Masaüstünde oluşan Veeam Backup Enterprise Manager 7 ikonu ile programı başlatıyoruz.

Kullanıcı bilgilerimiz ile giriş yapıyoruz.

clip_image028

Giriş yaptıktan sonra Veeam Backup Enterprise Manager 7  configuration ekranını görmekteyiz.

clip_image030

Veeam Backup Enterprise Manager 7 ‘ ye giriş yaptıktan sonra öncelikle  “ Configuration “ menüsü altından sırasıyla tüm ayarlamaları yapacağız.

Backup Servers  sekmesi; ile başlıyoruz, Add  butonu ile sistemimiz içerisinde “Veeam Backup & Replication”yazılımının kurulu olduğu yedekleme server ‘ımızın IP adresini ve yetkili kullanıcı hesabına ait bilgileri giriyoruz.

clip_image032

Vcenter Servers sekmesinde;  sistemimizde kullandığımız vCenter’ ları görebiliyoruz, Vcenter ı seçtikten sonrainstall butonu ile Vcenter  konfigürasyonunu da tamamlamış oluyoruz.

clip_image034

Search Servers  sekmesinde;  Search  Servers özelliği  opsiyonel bir özelliktir ,  daha önce aldığımız backup dosyaları içerisinde dosyaları arama imkanı sunan ve bu dosyaları restore etme imkanı sağlayan bir özelliktir.

Şayet çok fazla dosya içerisinde sürekli aramalar ve restore işlemleri yapıyorsanız ve bu arama işlemlerinin daha performanslı olmasını istiyorsanız ekstradan sisteminize kurduğunuz bir “Windows search server” iniz varsa buradan sisteme tanıtabilirsiniz.

clip_image036

Session sekmesinde ;   backup dosyaları  ve  job lar hakkında oluşan işlemlere ait session ve log bilgileri izlenebilmektedir.

 

clip_image038

Herhangi  job a tıkladığınızda ilgili log dosyası içerisinden işleme ait süreçleri aşağıdaki şekilde görebilmekteyiz.

clip_image040

Roles sekmesinde ;  Veeam Backup Enterprise Manager 7  içerisinde istediğimiz kullanıcılara yetki rolleri verebildiğimiz bir bölümdür.

clip_image042

Settings sekmesinde; olay günlüklerinin ne kadar süreyle tutulacağı dosya kataloglarının ne kadar periyotlarda barındırılacakları gibi işlemelerin ayarlamaları yapılabilmektedir.

clip_image044

Licensing sekmesinde ;  Veeam Backup & Replication ürünü hakkında lisans bilgilerinin görüntülenebildiği bölümdür.

clip_image046

Lisanslı host’ lardan herhangi birini seçtiğinizde detaylarında hangi job’ ların çalıştığını dahi görebilme imkânımız vardır.

clip_image048

Notificasyons sekmesinde ;  backup süreçleri hakkında yetkili yönetici ve Admin’lere işlemler hakkında bilgilendirme mailleri gönderme imkanı sunulmaktadır , ihtiyacınıza göre ilgili kişilere mail gönderimi yaptırabilirsiniz.

clip_image050

Site Settings sekmesi nde;  “ Last 24 hour”  ve  “Last 7 day”  bölümlerinde Backup dosyaları ve job’lar hakkında grafiksel sonuçlar aldığımız için bu grafikler hakkında ayarlamalar yapma imkanı sunmaktadır.

clip_image052

About sekmesinde; Program ile ilgili servis, katalog ve web servisi gibi hizmetler hakkında bilgilerin görüntüleyebilme imkanı sunmaktadır.

clip_image054

Böylelikle 2. Bölümümüz olan “Veeam Backup Enterprise Manager 7 konfigurasyon” bölümünü de tamamlamış olduk.

Şimdi ise 3. Bölümümüz olan “Veeam  Backup Enterprise Manager  7  kullanımı “ hakkında bilgiler vermeye.

 3 – Veeam Backup Enterprise Manager 7 KULLANIMI;

Last 24 hours ; sekmesi ile başlıyoruz , Bu bölüm bize backup işlemleri ile ilgili son 24 saat içerisinde olan biten tüm süreçlerin özetini gerek sayısal gerekse grafiksel olarak sunan bir rapor penceresi gibidir.

Bu ekranda;

Backup server sayısı, job sayısı, Virtual Machine sayı, Çalışan job sayıları, Başarılı Başarısız job sayıları, Alınan backup dosya boyutları gibi birçok istatistiki bilgiyi görme imkanımız var.

clip_image056

Reports  sekmesi ;  Veeam Backup Enterprise Manager 7 in backup yönetiminin yanı sıra raporlama açısından da ne kadar başarılı olduğunu görmemizi sağlayacağı bölümdür.

Çalıştırdığınız bir backup  job una ait süreçler tamamlanıncaya kadar gelişen süreçler hakkında ihtiyacınız olabilecek özet bilgileri bulabilirsiniz.

clip_image058

Herhangi bir job a tıkladığınızda detay bilgi ekranında o job a ait job başlangıç ve bitiş tarih-saat bilgisine, job un çalışması bittikten sonra sonucun başarılı yada başarısız olduğu bilgisine, alınan backup dosyası boyutuna, backup alma hızı ortalama bilgisi gibi bilgilerinden oluşan backup job detaylarına ulaşabiliyoruz.

clip_image060

Job ait çalışma süreçlerinin tüm detaylarına ulaşabildiğiniz gibi ayrıca bu detay bilgileri Excel ortamına aktarma imkanı sunan Veeam Backup Enterprise Manager 7 bizlere zahmetsiz raporlar elde etme imkanı da sunmaktadır.

clip_image062

Jobs  sekmesinde; sistemde çalışan backup joblarla ilgili çalışma bilgilerine, sonuç ve hataları hakkında açıklamalar ulaşabildiğimiz, yine bu bilgileri Excel ortamına aktarabildiğimiz bölümdür.

clip_image064

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Bir Yorum Yazın