Dell AppAssure5 Backup & Recovery28Temmuz2016

Dell AppAssure5 Backup & Recovery

Bu makalemizde, Dell firmasının Backup ve Recovery tarafında çıkarmış olduğu ürünlerden birisi olan Dell AppAssure 5 kurulumu ve gerekli konfigürasyon yapılandırmaları ve uzak lokasyon da bulunan bir sunucu üzerine Appassure Agent kurulumundan bahsediyor olacağız. Makaleme, diğer makalelerim de olduğu gibi, ürün ne amaçla kullanıldığı, beraberinde getirdiği yenilikler ve kurulum için gerekli olan donanım ve yazılım gereksinimlerinden bahsederek devam ediyor olacağım.

Dell AppAssure5 Backup & Recovery

AppAssure5, dell firmasının backup ve recovery alanında çıkarmış olduğu bir birleşik yedekleme ve replikasyon yazılımıdır. Appassure 5 ile beraber, network üzerindeki sanal ve fiziksel sunucularımızın backup ve restore işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz.

Appassure5, kullanılabilirlik açısından sıfıra yakın kurtarma süreci ile dataların kurtarıla bilirliği açısından birçok yeni özellik sunan bir yazılımdır. Appassure5 ile beraber, sanal ve fiziksel platformlar üzerinde çalışan sunucularımızın yedekleme işlemini de basit bir şekilde gerçekleştirebilmekteyiz. Bunların yanında Appassure5, P2V,V2V,V2P ve P2P gibi platformları da desteklemektedir.

Appassure5 ile beraber, birçok recovery teknolojileri de beraberinde geldi. Bu teknolojilerden de kısaca bahsedecek olursak bunlar;

·         Live Recovery

·         Recovery Assure

·         Universal Recovery

·         True Global Deduplication

Live Recovery

Live Recovery, Sanal ve Fiziksel sunucular üzerindeki dataların herhangi bir hata sonucunda silinmesi durumunda alınmış olan yedekten anında geri dönme fırsatı bizlere sunmaktadır. Bu recovery işlemi, bize, fiziksel ve sanal sunucularımız üzerinde bulunan datalara anında erişim gerçekleştirmemizi sağlamaktadır.

Recovery Assure

Bu recovery teknolojisi, fiziksel ve sanal sunucularımız üzerindeki veriler üzerinde otomatik kurtarma ve test işlemi gerçekleştirmemizi sağlamaktadır. Yine bu seçenek ile aşağıdaki sunucular üzerinde yedekleme ve kurtarma işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Bunlar;

·         Microsoft Exchange Server 2007

·         Microsoft Exchange Server 2010

·         Microsoft Exchange Server 2013

·         Microsoft SQL Server 2005

·         Microsoft SQL Server 2008

·         Microsoft SQL Server 2008 R2

·         Microsoft SQL Server 2012

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sunucular üzerinde gerçekleştirilen yedekleme işlemi, 256 Bit SHA şifreleme teknolojisi kullanılarak arşivlenmektedir. Bu sayede, yedekleme işlemi sırasında meydana gelen bozuk veri blokları sorunu da en aza indirilmiş olmaktadır.

 

Universal Recovery

Bu recovery teknolojisi ile de, sınırsız makine üzerinde, yedekleme ve geri yükleme işlemleri gerçekleştirmemiz sağlanmaktadır. Sanaldan – Sanala, ve Fizikselden – Sanala yedekleme ve geri yükleme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Tüm bunların yanında, bare metal sistemler üzerinde (P2V, V2V, V2P, P2C, V2C, C2P ve C2V) yedekleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca, çapraz platformlar arasında da  (Vmware ve HYPER-V) yedekleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

True Global Deduplication

Günlük, Haftalık ve Aylık olarak alınan yedekler sonucunda, disk alanında belli bir miktarda azalma olmaktadır. Dell Appassure5 ile beraber gelen bu yeni özellik sayesinde, veri depolama gerekli olan fiziksel disk kapasitesi ihtiyaçları önemli ölçüde azalmaktadır. Bu sayede, disk üzerinde alan işgal eden gereksiz veriler ortadan kaldırılarak disk performansında da öncemli ölçüde artış olmaktadır. Evet, Appassure 5 ile beraber gelen yeni recovery teknolojilerinden de kısaca bahsettikten sonra, Appassure 5 ile beraber gelen diğer yeni özellikler neler, bunlara bir bakalım.

Appassure 5 ile beraber gelen özellikleri maddeler halinde özetleyecek olursak;

·         Repository

·         Encryption

·         Replication

·         Retention and Archiving

·         Virtualization and Cloud

·         Web Console

·         Service Management

 

Repository

Appassure5 , birden fazla birim yöneticisine destek vermektedir. Bu birim yöneticileri arasında, Storage Area Network (SAN), Attached Storage (DAS), Network Attached Storage (NAS), gibi birimler yer almaktadır.

Encryption

Appassure 5, fiziksel ve sanal sunucular üzerinde yedeklenmiş olan dataları, şifreleyerek yetkisiz kişilerin, bu datalara erişim sağlamasını engellemektedir. Appassure 5 ile şifrelenmiş olan datalar, sadece kullanıcıya ait olan şifreleme anahtarı kullanılarak datalara erişim gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında, Appassure5, AES- 256 bit şifreleme methodu ile dataları şifrelemektedir. Appassure 5 ile şifrelenmiş olan datalara erişim gerçekleştirmek isteyen çoklu kullanıcılar, aynı şifreleme anahatarı ile datalara erişim gerçekleştiremezler. Bu kullanıcıların, şifrelenmiş olan datalara erişim gerçekleştirmesi için farklı şifreleme anahtarına sahip olması gerekmektedir.

Replication

Sunucu üzerindeki dataların çoğaltılması ve kopyalanması işlemidir.  Dataların kopyalanması ve çoğaltılması sürecinde sunucu üzerinde çoğaltma noktaları oluşturulur. Replication işlemi ile beraber kopyalanmış olan datalar, ikinci bir konum üzerinde bulunan sunucular üzerine aktarılır. Aşağıdaki şekil üzerinde de Source (Kaynak) sunucu üzerindeki verilerin Target (Hedef) sunucuya aktarılması işlemini görüyoruz.

clip_image002

 

Retention and Archiving

Appassure 5 , yedekleme ve arşivleme konusunda, kolayca düzenlenebilir politikalar sunmaktadır. Appassure 5 ile, bir kuruluşun ihtiyaçlarına özel saklama politikaları da oluşturulabilmektedir.  Appassure 5 , SmartArchive özelliği ile uzun vadeli bir saklama ve düşük maliyetli bir depolama yeteneği sunmaktadır.  Arşivlenen data, çıkarılabilir bir medya ya da, uzak lokasyon üzerinde bulunan bir hedef makina üzerinde konumlandırılabilmektedir. Bunun yanında, Appassure 5 ile beraber süresi özelleştirilebilir yedekleme ve saklama politikaları da oluşturulabilmektedir.  Aşağıdaki şekil üzerinde Retention Policyler ve Arşivleme ile ilgili bir şekil görülmektedir.

 

clip_image004

Virtualization and Cloud

Appassure5, BT yöneticileri için yönetimi basitleştirmek ve kuruluşların sanal platformlar üzerinde barındırmış oldukları uygulamaları korumak gibi bir çok yeni özellik sunmaktadır. Appassure5, sanal platformlar olarak,

Hyper-V,

Vmware

EXSİ

Vsphere

Citrix XenServer

Platformları üzerinde de çalışabilmektedir.

 

Web Console

Appasure5, merkezi bir noktadan yönetilebilen web tabanlı bir yönetim konsolu sunmaktadır.

 

Service Management

Appassure5 System Management, sistem yönetimi tarafında yeni API seti ile beraber gelmekte. Bunun yanında Appassure5 ile beraber gelen birçok yeni özelliği de Merkezi Yönetim Konsolu üzerinden kullanabiliyoruz. Merkezi Yönetim Konsolu üzerinden kullanılan bu özelliklere erişim, SSL x509 V3 kimlik doğrulama yöntemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Evet, Appassure 5 ile beraber gelen yeni recovery teknolojilerinden de kısaca bahsettikten sonra, Appassure5 ‘I sunucumuz üzerinde kullanabilmemiz için ne gibi sistem gereksinimlerine ihtiyacımız var, bunlara bir göz atalım.

 

Dell Appassure 5 Sistem Gereksinimleri

Appassure5 Component Sistem Gereksinimleri

clip_image006

 

AppAssure 5 Central Management Console Sistem Gereksinimleri

clip_image008

 

Appassure5 Agent Sistem Gereksinimleri

clip_image010

Evet, makalemizin bu bölümüne kadar Appassure 5 ile beraber gelen yeni özelliklerden ve Appassure 5 ile ilgili sistem gereksinimlerinden bahsettik. Makalemizin bundan sonraki bölümlerinde ise, Appassure 5 kurulumu ile ilgili işlem adımlarından bahsediyor olacağız.

Dell Appassure 5 Kurulumu

Appassure 5 kurulumuna başlamak için ilk önce yapmamız gereken işlem, http://www.appassure.com/support/downloads/ adresinden ilgili uygulamayı download ediyoruz. Uygulamanın download işlemi ile beraber demo lisans keyi’de beraberinde gelmekte.  Download işleminin ardından Appassure 5 kurulum dosyasına çift tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

clip_image012

İlk kurulum adımı olarak karşımıza, bütün uygulamalarda olduğu gibi Welcome ekranı çıkmakta. Welcome ekranını next diyerek geçiyoruz.

clip_image014

License Agreement (Lisasns Sözleşmesi) ekranını da next diyerek geçiyoruz.

clip_image016

Prerequisites ekranında, Appassure 5 kurulumuna devam etmemiz için yukarıdaki bileşenlerin sunucumuz üzerinde kurulu olmadığını görüyoruz. İlgili bileşenlerin kurulumu için Install Prerequisites seçeneğine tıklıyoruz.

clip_image018

clip_image020

Yukarıdaki şekil üzerinde ilgili bileşenlerin kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlanmış olduğunu görüyoruz. Next diyerek diğer bir adıma geçiyoruz.

clip_image022

Installation Options adımında, kurulum dosyalarının depolanacağı lokasyon ve Port bilgisini görmekteyiz. Change butonuna basarak kurulum dosyalarının depolanacağı klasörü değiştirebilirseniz. Next diyerek kurulumu başlatıyoruz.

clip_image024

Kurulum dosyaları çıkarılıyor…

clip_image026

Kurulum dosyaları kopyalanıyor…

clip_image028

Servisler başlatılıyor…

clip_image030

Ürün kayıt ediliyor…

clip_image032

Yukarıdaki şekil üzerinde de görüldüğü gibi Appassure 5 kurulumumuz başarılı bir şekilde tamamlandı. Finish diyerek bu ekranı da kapatıyoruz.  Kurulum akabinde yönetim konsoluna ulaşmak için masaüstünde bulunanCore Consol’e ikonuna tıklıyoruz.

clip_image034

Appassure yönetim konsoluda, Home tabına baktığımızda yönetim konsolumuz üzerinde bulunan sunucu ve   Repository’lere ait bilgileri görebiliyoruz. Şuan benim sistemim üzerinde herhangi bir sunucu ve repository oluşturulmadığı için bu ekran boş gözükmekte. 

Appassure yönetim konsolu üzerinde, Exchange, SQL  gibi sunucularımızın yedekleme ve replication işlemlerini yapabilmemiz için, uzak lokasyonda bulunan sunucularımız üzerine Appassure Agent kurulumunu yapmamız gerekmekte.  Appassure Agent kurulumunu yapabilmemiz için Appassure sunucumuz üzerinde ilk önce yeni bir Repository oluşturup akabinde işlem yapacağımız sunucuyu konsol üzerinde eklemek olacak. Appassure yönetim konsolu üzerinde, Repository oluşturmak için konsol üzerinde Add New Repository seçeneğine tıklıyoruz.

clip_image036

clip_image038

Add New Repository ekranında, oluşturulacak olan Repository için bir konum belirlememiz gerekmekte. Bunun için Add Storage Location seçeneğine tıklıyoruz.

clip_image040

Add Storage Location ekranında, Add file on local disk tarafında Repository’nin kaydedileceği partition bilgilerini, Size tarafında ise oluşturacağımız Repository için alan belirleme işlemlerini gerçekleştiriyoruz.  Repository için gerekli bilgileri girdikten sonra Save tuşuna basıyoruz.

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Bir Yorum Yazın