Backup Exec04Mart2016

Backup Exec

Symantec, tek bir çözümle kullanıcılar için karmaşıklığı gideren, sanal ortamda yüzde 100 yedekleme ve anında bulut bazlı kurtarma gerçekleştiren Backup Exec 2012’yi piyasaya sundu. Bu yeni ürün çerçevesinde Symantec, Backup Exec’in kullanıcı arayüzü ve ayarlanabilirliğini daha basit bir kullanıcı deneyimi oluşturabilecek şekilde geliştirdi. Symantec, Backup Exec Small Business Edition ve Backup Exec Cloud ile lider teknolojisini küçük işletmeleri kapsayacak şekilde genişletiyor ve böylelikle de gelişmekte olan kurumların, bilgilerini 3 basit adımda ve 10 dakikadan daha kısa sürede yedekleyebilmelerini mümkün kılıyor.

Symantec Backup Exec System Recovery 7.0, işletmelerin Microsoft® Windows® tabanlı sunucular, masaüstü bilgisayarları ve dizüstü bilgisayarlar için benzer olmayan donanım ortamlarına, sanal ortamlara veya uzak, müdahale edilmeyen konumlardaki platformlar için dahi günler veya saatler deŘil dakikalar içinde sistem kayıpları veya felaket durumlarından sorunsuz haldeki durumlarına geri yüklenebilmelerini saŘlayan eksiksiz ve disk tabanlı bir sistem kurtarma çözümüdür. Küçük şirketlerden daha büyük Windows ortamlarına kadar, Backup Exec System Recovery tüm Windows sistemini kurtarmada altın standarttır.

Yazılımın Özellikleri;

·         Symantec, diğer ürünlerinde olduğu gibi backup exec tarafından da sürekli güncelleme sağlar. Son sürümü(Backup Exec 2014)nün üzerine servis paketi 2 yayınlandı. Bu sayede Microsoft’un en güncel işletim sistemleri(Windows server 2012, Windows server 2012 R2, Windows 8.1)’ne destek veriliyor. Bunun yanı sıra Linux tarafında en yaygın dağıtımlara da destek verilmektedir.

·         Esnek bir yapıya sahiptir. Birden çok lokasyonu olan sistem altyapılarını yedeklemek için merkezi olarak yönetimi sağlayabilirsiniz.

·         Çeşitli lisanslama modelleri(standart, kapasite, vray, small business) ile en uygun maliyetli lisanslama imkânı sunar.

·         Backup Exec ile fiziksel ve sanal sunucularınızı tek yönetim konsolundan yedekleme ve kurtarma operasyonlarını gerçekleştirebilirsiniz.

·         Fiziksel sunucularınızı, sanal ortamlara çevirebilir ve incremental / differential olarak yedek alarak iş sürekliliği sağlayabilirsiniz.

·         GRT(Granular recovery teknology) ile Mail, Dosya, Veritabanı ve Sharepoint sunucularınızı yedekleyebilir ve bir sorun olması halinde komple sistemi dönmek yerine sadece ihtiyacınız olan bir dosya, mail ya da veritabanı’nı kurtarabilirsiniz.

·         Bare-metal özelliği ile simplified disaster recovery özelliği etkin olan bir yedek aldığınızda, sunucuyu kurtarma diski ile aynı donanım üzerine ya da farklı bir donanım üzerine dönebilirsiniz.

·         Blok seviyesinde veri tekilleştirmesi sağlar. Veri tekilleştirmesi oranı, depolama ortamına göre farklılık gösterebilir. Genel olarak %50-%70 oranında veriyi tekilleştirir. Bu sayede depolama alanlarınızı daha etkin kullanır ve maliyetlerinizi azaltırsınız.

 

Backup Exec Portföyündeki yenilikler:

 

Backup Exec V-Ray Edition: Backup Exec V-Ray Edition, yüzde 100 sanallaştırılmış çevreye sahip müşteriler için sanallaştırma mimarlarına lider Backup Exec teknolojisi ile çevrelerini koruma ve ayrı bir ürün satın almadan fiziksel çevredeki güvenliği kolayca genişletme imkanı sunuyor.

Backup Exec Small Business Edition: Backup Exec 2012 Small Business Edition üç kolay adımda yedekleme işlemini kuruyor ve yapılandırıyor. Böylece sınırlı BT deneyimine sahip küçük işletmeler de bilgilerini kolaylıkla koruyabiliyor. Backup Exec Small Business Edition, Symantec’in bilgi ve sistem kurtarma teknolojisini en fazla üç sunucuya sahip olan işletmeler için tasarlanan düşük maliyetli tek bir lisans çözümünde topluyor.

Backup Exec.cloud: Backup Exec.cloud bağımsız bir çözüm olarak küçük işletmelere kurulumu, yönetimi ve yapılandırması kolay, tamamen bulut tabanlı ve bina dışından basit veri koruması sunuyor. Cloud backup, kur ve unut yedekleme stratejisine ihtiyacı olan BT çalışanı, uzaktan kontrolü veya mobil ofisi olmayan küçük işletmeler için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Backup Exec 3600: The Backup Exec 3600, hepsi bir arada hizmeti sunan, düşük maliyetli veri koruma çözümü. Backup Exec ve (Sadece Kuzey Amerika’da kullanılabilen) 5.5 TB’lik kullanılabilir disk belleğiyle hazır halde sunuluyor. İster fiziksel ister sanal, sınırsız sayıda sunucu ve uygulamayı korurken yedekleme penceresini, depolamasını ve işletim maliyetlerini de düşürüyor.

 

Backup Exec 2012’nin sağladığı faydalar:

 

Yedekleme karmaşıklığını gideren yeni yönetim konsolu: Tamamen yeniden tasarlanan yönetim konsolu, kullanıcılara hızlı ve basit yönetim, kolaylaştırılmış deneyim ve gözlem yeteneği sunuyor. Yeni kullanıcı ara yüzü ayrıca sistemlerin, veri ve uygulama korumasını çok az çaba harcayarak yapabilmek için en sıradan ve başarılı tedbirleri otomatik yapılandırıyor ve Symantec’in bun konudaki engin deneyimini Backup Exec kullananlara ulaştırıyor.

Sanal ve fiziksel bir arada: Gücünü Symantec V-Ray teknolojisinden alan Backup Exec 2012, hem sanal hem de fiziksel çevreler için hızlı ve etkili yedekleme ve kurtarmayı mümkün kılarken farklı ürünlere olan ihtiyacı da azaltıyor. Backup Exec 2012 ayrıca VMware, Hyper-V veya tek bir ürünle önemli miktarda depolama ve yönetim tasarrufu sağlayan fiziksel sunucular için tek bir dosya kurtarma, tekrar kopyalama ve yedekleme yönetimi de sunuyor.

Entegre Felaket Kurtarımı: Backup Exec’in tümleşik saf metal ve donanım haricindeki felaket kurtarımı ile kurumlar, hata veren bir sistemi kurtararak fiziksel sunucuya, Hyper-V ya da VMware kullanıcısına aktarabilecek. Backup Exec’in güçlü ve patentli kurtarma becerisi sanal makineler, tek dosyalar, Aktif Dizin Nesneler, e-posta alışverişi veya SharePoint dökümanlarının herhangi bir tek geçişli fiziksel ortamdan, VMware’den ya da Hyper-V yedeklemesi üzerinden kurtarılmasını mümkün kılıyor.

Bulutta kurtarma: Bulut teknolojilerinde devam eden gelişimin bir parçası olarak, Symantec, Doyenz destekli Backup Exec Cloud DR seçeneğini sunarak bulut içerisinde planlı ve plansız sistem kurtarması yapmak isteyen müşterilerinin bulut kurtarmasını bir servis olarak (RaaS) gerçekleştirmelerini sağlayacak. Backup Exec müşterilerine özel bu servis ilk olarak ABD’de kullanıma sunulacak ve VMware ortamlarının hızlı bir biçimde kurtarılmasına odaklanacak.

 

Kullanılabilirlik

 

Symantec Backup Exec 2012 ve Doyenz destekli Backup Exec Cloud DR seçeneği, 2012 baharında Symantec katmadeğerli yetkili satıcılarından, dağıtımcılarından, sistem entegratörlerinden veya doğrudan satın alınabilecek. Backup Exec.cloud ABD ve Kanada’da kullanılabilen bir servistir ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde de kullanıma açılacak.

Health New England LAN Yöneticisi, David Lewis şu açıklamayı yaptı: “Symantec Backup Exec 2012, en yüksek veri korumasını sağlayan kullanıcı dostu bir çözümdür. Backup Exec’in yeni kullanıcı ara yüzünü ilk gördüğüm zaman, yedekleme ortamımızın yönetiminde nasıl köklü değişiklik yapacağını biliyordum. Backup Exec’in fizikselden sanala (P2V) kurtarması, felaket kurtarımında olağanüstü zaman tasarrufu sağlayacaktır.”

Kaynak: Çözümpark

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Bir Yorum Yazın