Aruba04Mart2016

Aruba

Aruba Networks, kurumlara yönelik yeni-nesil mobil ağ erişim çözümlerinde lider üreticidir. Şubat 2002'de kurulmuştur. Merkezi Sunnyvale, California'da bulunan şirket Dünyada 130'u aşkın ülkede 1.500 civarında çalışanıyla faaliyet göstermektedir. Aruba Networks kablosuz erişim noktaları, merkezi yönetim donanımları, yeni nesil cihazlar için NAC çözümü, yeni nesil anahtarlar ve bu sistem üzerinde çalışacak işletim sistemi sunmaktadır.

ICSA sertifikalı donanımsal firewall olarak inşa edilmiş merkezi yönetim donanımı "içeriden içeriye" firewall denetimi yapılmasını, böylelikle geleneksel firewall'ların iç ağ ve dış dünya arası taramalarının aksine, aynı yerel ağ ve aynı VLAN dahilindeki kullanıcıların birbirleri arasındaki trafiğini tümüyle stateful olarak izlenmesini ve denetlenmesini sağlar.

Sistem merkezi olarak kesintisiz roaming imkanı sunmasının yanısıra, ortamdaki korsan erişim noktalarını ve istemcileri tespit ederek, karşı saldırı ile etkisiz hale getirmektedir.

Uzak erişim noktası çözümleri ile normal veya 4G internet erişiminin olduğu herhangi bir yerde, erişim noktaları merkezdeki yönetim donanımına lPSec VPN tünelleri ile bağlanarak yerel ofisi istenen yere taşınması olanağı sunar.

Aruba Networks'ün kurumlara yönelik NAC çözümü ClearPass ile kullanıcılar, kendilerine ait cihazları IT ekiplerinin desteğine ihtiyaç duymaksızın, bir web sayfası aracılığı ile kurum ağına güvenli bir şekilde otomatik olarak dahil edebilirler.

Aruba Networks'ün üretici bağımısız Airwave çözümü ile tüm Aruba Networks altyapısı ve diğer üreticilere ait network cihazları merkezi olarak gerçek zamanlı izlenebilir, yönetilebilir ve arşivleme özelliği sayesinde yıllar bazında raporlanabilir.

Aruba AP Hotspot Ayarları

Aruba üzerinde yeni interface oluşturarak hotspot entegrasyonu yapmak için aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

1-      Networks altında New sekmesine tıklanır ve yeni bir WLAN oluşturulur.


1-      Karşımıza gelen ekranda bir SSID girerek ayarlar aşağıdaki gibi konfigüre edilir ve Next ile devam edilir.1-      Security ekranında;Splash page type kısmında External-RADIUS Authentication seçilir.Aynı zamanda ekranın sağ tarafındaki External splash page kısmında kurulan Hotspot server IP adresi yazılır ve geri kalan bölümler aşağıdaki gibi doldurulur.(URL ve Port haricindeki bölümleri yapınıza uygun olarak doldurabilirsiniz.)


1-      Auth Server 1 alanında RADIUS server bilgilerinizi seçmeniz gerekmektedir. New butonu ile yeni bir server oluşturabilir Logsign erişim bilgilerini girebilirsiniz.


1-      Gelen pencerede bir server ismi belirlenip Logsign IP'si girilir. Port bilgileri default bırakılır ve hotspot server ile iletişim sağlanması için bir shared key belirlenir. Ayarlalr aşağıdaki gibi yapılandırılır ve OK diyerek çıkılır.


Ayrıca önceden oluşturduğunuz bir konfigürasyonu da editleyerek güncel hale getirebilirsiniz.


1-      Accounting seçeneği Enabled olarak seçilir ve Accounting mode Authentication olarak seçilir. Tüm ayarlar aşağıdaki gibi yapılandırıldıktan sonra Next diyerek ilerlenir.


1-      Son olarak Access Control seviyesi belirlenerek ayarlar tamamlanır.


1-      Daha sonra Logsign arayüzünde Hotspot modülüne gidilir ve Cihaz Listesi sekmesi açılarak yeni cihaz ekleme butonu tıklanır. Açıklama, cihaz IP, cihaz tipi ve secret key (Aruba arayüzünde belirlenen shared key) bilgileri girilerek Kaydet butonu tıklanır.


1-     Aruba cihazının çevrimiçi çalışabilmesi için bir ayar daha yapılması gerekir. Yine Hotspot modülünde Ayarlar sekmesine gidilir ve Aruba Giriş Cihazı kısmında Aruba Access Point seçilir, sonrasında Kaydet butonuna tıklanır ve yapılan değişiklik kaydedilir.


1-      Bu şekilde Aruba Access Point cihazımızın hotspot entegrasyonunu tamamlamış oluyoruz. Hotspot olaylarını takip etmek için Sunucu Logları sekmesi tıklanır.ETİKETLER: Aruba

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Bir Yorum Yazın