Dell Equallogıc Ps Serıes Iscsı San Storage27Temmuz2016

Dell Equallogıc Ps Serıes Iscsı San Storage

Bu makalemizde Dell Equallogıc Ps Serıes Iscsı San Storage ürününü sizlerle beraber inceleyeceğiz.

 

image001

Equallogic adını Dell’ in satın almasından sonra ülkemizde daha sık duymaya başladık. Merak edenler için Equallogic’ den bahsedeyim biraz. Equallogic PS serisi storage ürünleri enterprise seviyede özellikleri olan, yönetimi ve kurulumu kolay, kolay büyütülebilen bir yapıya sahip, düşük yönetim eforu isteyen, yüksek seviyede performans gösteren ISCSI SAN Storage ürünüdür. Her PS serisi üründe çift kontrol ünitesi, çift PSU bulunmaktadır. %99,999… devamlılıkta çalışmaya göre dizayn edilen Equallogic ailesinde SATA, SAS ve SSD diskler kullanılabilmektedir. Yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyan uygulamalar için çift 10 GB Ethernet bağlantılı modelleri de bulunmaktadır.

image002

Bir Equallogic PS serisi ürün aldığınızda sahip olacağınız Storage yeteneklerinden bazıları; Volume Clone, Volume Snapshot, Thin Provisioning, Volume Replicaiton, Automatic Load Balancing.


Equallogic PS serisi ürünü ideal olarak nerelerde kullanılabilir dersek; Sanallaştırma, Data Protection (Backup/Restore/Archive), İş Sürekliliği, Felaketten Kurtarma, Database Uygulamaları, E-mail/Mesajlaşama sunucularında, NAS File Server uygulamalarında performanslı olarak çalışmaktadır.

Çalışma mantığına giriş yapalım;


Dell Equallogic PS serisi ürünler grid teknolojisini kullanarak çalışmaktadır, yani ilk kurulumda oluşturacağımız bir gruba daha sonra kuracağımız PS serisi cihazlar dâhil edilerek ortamda sanki tek bir storage varmış gibi tek noktadan erişebilmekteyiz. 16 PS serisi cihazı aynı gruba dâhil edebilmekteyiz, bu sayede disk depolama alanımızın boyutu büyürken her cihaz üzerinde bulunan kontrol üniteleri ve cache bellek miktarı arttığı için oluşturduğumuz grubun performansı düşüş göstermiyor.


image003

Kurulumu kolay dediğimiz Equallogic PS serisi ürünün gerçekten nasıl kolayca kurulduğuna bakalım şimdi de.

Cihazımızı çalıştırdıktan sonra aktif olan kontrol ünitesine ethernet kablomuzu takıp yanında gelen Remote Setup Wizard yazılımını bilgisayarımızdan çalıştırıyoruz. İlk kurulum olduğu için initialize seçeneğine ileri diyerek geçiyoruz.

image004

Wizard yazılımı üzerinde herhangi bir yapılandırma olmayan Equallogic cihazını tespit ederek bize bilgilerini göstermekte, kurmak istediğimiz cihazı seçerek tekrar ileri diyoruz.

image005

Yukarıda bahsettiğimiz grup mantığında her bir Equallogic grup üyesi olmaktadır, karşımıza gelen ekranda bu üyenin bilgilerini düzenliyoruz öncelikle. Member name kısmına cihazımıza verilecek isimi belirliyoruz. Benim kullandığım cihaz artık satışı olmayan PS5000 serisi olduğundan ismini o şekilde verdim. Daha sonra ip, subnet ve gateway bilgilerini veriyoruz. Ortamda kurulu bir Equallogic grubu olmadığından Create new group seçimini yaparak ileri diyorum.

image006

Bu adımda grup bilgimizi veriyoruz. Grup ip adresi bizim storage üzerindeki volümlere ulaşacağımız ip adresi, grup üzerinde 16 farklı Equallogic olsa da bizim muhatabımız grup ip adresi olacaktır. Bu aşamada Raid seviyemizi, cihazı yönetim amaçlı kullanıcı adı ve şifresini, CHAP güvenlik bilgisini girerek ileri butonuna tıkladığımızda cihazımız 1.5 dakika içinde kullanıma hazır hale gelmektedir.

image007


Bir FC SAN storage alıp kurulum işlemi yapanlar bu kadar kısa ve basit kurulum sürecinin ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaklardır. ISCSI cihazlar standart network ekipmanları (switch, rj45 jak, cat5e kablo) ile çalıştıklarından dolayı sisteminize entegre ederken herhangi bir sıkıntı duyacağınızı sanmıyorum. Arada not olarak belirtmek isterim ki, ISCSI networkünüzü kullanıcılarınızın olduğu networkten muhakkak izole etmelisiniz, bu performans ve güvenlik açısından oldukça önemli bir konu.

image008Kurulum işlemi Enterprise seviyedeki bu ürün için gerçekten çok kolay, bu cihazı yönetmek için ileri seviye bir eğitim almaya gerek olmadığını belirtmek istiyorum.


Bu aşamadan sonra Equallogic PS serisi cihaza grup ip adresi ile web browser üzerinden bağlanarak ara yüzüne erişebilir ve hemen yönetmeye başlayabiliriz. Birden fazla Equallogic cihazını tek bir ara yüzden yönetebildiğimizi ve bu yönetim araçları için ekstra ücret gerekmediğini belirtmek isterim.

image009

Dell Equallogic PS serisi ürün ailesi PS4000 ve PS6000 serisi iki ana modelden oluşmakta. Birbirinden konfigürasyon olarak farklı 17 PS serisi ürünün özellik tablosuna aşağıdaki linki kullanarak ulaşabilirsiniz.


Kaynak: https://www.cozumpark.com/blogs/donanm/archive/2011/02/06/dell-equallogic-ps-series-_3101_scs_3101_-san-storage-kurulum-ve-kullan-m.aspx

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Bir Yorum Yazın